KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Blandteknik 14193455
nr 1419 3455
Helmer Avasalu
(1908-2000), Sverige
"Motiv från Åland". Signerad, daterad 1962. Blandteknik, bildmått: 17x37, yttermått inklusive ram: 28x50 cm
Helmer Avasalu, estnisk-svensk konstnär född 1908 i Martna, Estland, död 2000 i Södertälje.
Utrop:
500 kr
måndag 20 september 2021
kl 19:52:49
Helmer Avasalu
Läs mer om Helmer Avasalu